Sıkça Sorulan Sorular

Kronik bir hastalığınız veya sürekli kullandığınız bir ilaç yoksa besin takviyelerinin birkaçını bir arada kullanabilirsiniz.

Solgar Vitamin Türkiye distribitör bir firmadır ve her distribütör ülkenin ürün skalasında farklı ürünler bulunabilmektedir. Yurt dışında bulunan her ürün gerekli bakanlığa yapılan satış izini başvurularının tamamlanmasıyla ülkemize getirilebilmektedir. Bu nedenle ülkemizde satış izni bulunmayan bir ürünün firmamız aracılığı ile getirilmesi mümkün değildir.

Bu gibi teknik bilgilerin internet sitemizde yer almamasının nedeni bu konuda eğitim almış uzman kişiler veya bir sağlık profesyonelinden yardım alınmasını sağlamaktır. Kullanıcılarımızın bir sağlık profesyonelinin gözetiminde en sağlıklı bilgiye ulaşabilmesi için yetkilendirilmiş satış noktalarımız eczanelerdir.

Solgar Vitamin Türkiye olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana ürünlerimizin yetkilendirilmiş satış noktaları eczanelerdir. İntenet üzerinden veya firma kanalıyla sipariş yoluyla ürün satışımız bulunmamaktadır. Ürünlerimizi çevrenizdeki eczanelerden temin edebilirsiniz. https://solgar.com.tr/en-yakin-eczane bağlantısından yararlanarak ürünleri rahatlıkla temin edebileceğiniz eczanelerin listesini görebilirsiniz.

Tavsiye edilen tüketim tarihi ürünler uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösterir. Ürünlerimizin tavsiye edilen tüketim tarihini (TETT) şişenin boyun kısmında ‘BBE’ yani ‘Best Before End’ ifadesinin yanında ve ürünün Türkçe etiketi üzerinde "Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi" şeklinde görebilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim tarihi ay ve yıl olarak belirtilmektedir. 

Eğer tablet ve kapsülleri yutmakta sorun yaşıyorsanız tableti kırarak veya bir havan yardımı ile toz hale getirerek, kapsülleri açarak kullanabilirsiniz.

Doğal kaynaklardan elde edilmiş olan besin takviyeleri özellikle neme karşı çok duyarlıdır. Nemli bir ortam olduğu için besin takviyelerinin buzdolabında saklanması tavsiye edilmez. İçinde pamuk bulunan ürünlerde pamuğun kendisi de nem çeken bir madde olduğu için şişenin içerisinde bulunan pamuk çıkarılmalıdır. Ürünlerimizin ağzı kapalı olarak oda sıcaklığında, mümkünse kapalı dolaplarda saklanması gerekir.

Ürünlerimizden sadece sıvı formdaki L-Carnitine 1500 mg, yumuşak jelatin kapsül fomundaki Flaxseed Oil 1250 mg ve probiyotik içeren Advanced Acidophilus Plus, Advanced 40+ Acidophilus ve Advanced Multi-Billion Dophilus ürünleri isteğe bağlı olarak buzdolabında ya da oda sıcaklığında saklanabilirler. Probiyotik içeren ürünlerimiz de özel ambalajlarının nemi hapseden teknolojisi ile bu şekilde saklanabilir ve her iki ortamda canlılıklarını koruyabilirler. Vitamin D3 1000 IU (Liquid) ürünümüz açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. 

L-Carnitine 500 mg gibi bazı ürünler içerisinde nemi hapseden silika jeller bulunduğunda dahi hızlı nem çekme özelliğinde olduklarından açıldıktan sonra saklama koşullarına dikkat edilerek düzenli şekilde kullanılmalıdırlar. 

Erkeklerin ve kadınların yapısal farklılıklarına bağlı olarak günlük vitamin, mineral ve besin ihtiyaçları birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte bağırsaklarda vitamin ve mineral emilimleri düşer. Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vitamin ve minerallerin yüksek emilim sağlayan formlarını içeren takviyelerin kullanılması, yaşla birlikte ihtiyacın azaldığı demir gibi mineralleri içermeyen takviyeler tercih edilmelidir.

Eğer günde 5-6 porsiyon sebze – meyve yiyebiliyorsanız, stressiz bir ortamda yaşayabiliyor veya stresle başa çıkma konusunda başarılıysanız, çevre ve hava kirliliğinin minimum olduğu bir yerdeyseniz, kendiniz için en iyisini yapmışsınız demektir. Tabi ki yediğiniz sebze ve meyvelerin de hormon veya ilaç içermeyen organik ürünler olduğundan da emin olmanız gerekir. Bunun yanında ne yazık ki 80’lerden beri yapılan araştırmalar toprakta mineral değerlerinin oldukça düştüğünü gösteriyor.

Takviyeleri/vitaminleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Multivitaminleri ise sabahları kahvaltıdan sonra tercih etmenizde yarar var. Birkaç farklı takviyeyi düzenli olarak kullanıyorsanız, her gün aynı saatlerde aynı takviyeleri alırsanız daha iyi olacaktır.

Vitamin – mineral eksiklikleri özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerle sık rastlanan sorunlardan biri haline geldi. Bu besin maddelerinin yeterince alınamaması halsizlik, sürekli yorgunluk, zayıf tırnaklar ve saçlar, cilt sorunları, yeterince konsantre olamama, kemiklerin güçsüzleşmesi gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

VM 2000, VM 75, VM Prime, Omnium, Female/Male Multiple, Kangavites Multivitamin, Balance Rhodiola Complex ve U-Cubes Children's Multivitamin Mineral Gummies adlı ürünler iyot içermektedir. İyot kısıtlaması yapılmış tiroid hastaları dikkatli kullanmalıdır.

Kapsül şeklinde formüle edilmiş ürünlerimiz vejetaryen ve vegan kullanımına uygun olup, kapsüller tamamen bitkisel selülozdan (hidroksipropilmetil selüloz) elde edilmektedir. 

Yumuşak kapsül şeklinde formüle edilmiş ürünlerimizde farklı kaynaklar kullanılmaktadır. Omega-3 700 mg, Evening Primrose Oil ve Garlic Oil Perles gibi ürünlerimizde sığır jelatininden elde edilmiş yumuşak kapsüller kullanılır. Vitamin E 200 IU adlı ürünümüzde ise vejetaryenlerin kullanımı da düşünülerek bitkisel yumuşak kapsüller kullanılmıştır. Omega-3 740 mg adlı ürünümüzde ise balıktan jelatininden elde edilmiş yumuşak kapsüller kullanılmıştır. 

Brewer's Yeast with Vitamin B12 (buğday içerir) ve Multiple Fiber Formula (yulaf içerir) adlı ürünlerimiz glüten içerdiklerinden dolayı Çölyak hastalarının kullanımına uygun değildir.

Amino 75, Nero Nutrients ve Spirulina 750 mg adlı ürünlerimiz l-fenilalanin amino asidi içerdiğinden Fenilketonüri (PKU) hastalarının kullanımına uygun değildir.

Solgar Vitamin bünyesinde vejetaryenlerin kullanımına uygun olan ürünlerin etiketlerinde "Suitable for vegetarians" şeklinde uyarılar yazmaktadır.

Solgar Vitamin bünyesindeki ürünlerde mümkün olduğu kadar potansiyel maddeler kullanılmaz. Ancak yine de her üründe değişmekle birlikte bazı potansiyel alerjen maddeler bulunabilir. Bunları web sitemizde “Ek Bilgi” kısmında ya da ürün etiketi üzerinde görebilirsiniz. Etiket içeriklerinde ürün içeriğinde yer alan potansiyel alerjen maddeler koyu renkte yazılmaya başlanmıştır, içerikte bulunmayan alerjenlere ait bilgi etiket üzerinde yer almaz.

Bir mineralin amino asit ile sarılması işlemine şelatlama adı verilir. Şelatlanmış mineraller (örneğin, demir bisglisinat, çinko pikolinat) kendi aralarında etkileşime ve emilim yarışına girmezler ve besinlerle de etkileşimleri bulunmamaktadır. Solgar Vitamin ürünlerindeki bazı mineraller şelat edildiğinden süt, çay, kahve vb. içecekleri multivitaminlerimizdeki minerallerle herhangi bir etkileşimi olmadan güvenle tüketebilirsiniz.

C vitamini (askorbik asit) suda çözünebilen bir vitamindir ve asidik bir yapıya sahiptir. Ester-C ise kalsiyum ile tamponlanmıştır, asidik değildir. Nötrdür ve hem suda hem de yağda çözünebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca mide irritasyonu veya sindirim sistemi yan etkilerine neden olmaz.